COVID-19 - procedury bezpieczeństwa w szkole

 • WARTO WIEDZIEĆ

  14-02-22

  Koronawirus (Covid19) to rodzaj wirusa wywołujący ciężką chorobę układu oddechowego. Może być przenoszony przez bliski kontakt z zarażonymi osobami, takimi jak osoby, które niedawno miały kontakt z wirusem lub podróżują do obszaru endemicznego. Jest to jedna z najczęstszych infekcji wirusowych u ludzi i rozprzestrzenia się poprzez kaszel lub kichanie. Wirus może się również rozprzestrzeniać poprzez kontakt ze skażonymi przedmiotami lub powierzchniami, takimi jak igły, strzykawki i narzędzia dentystyczne. Okres inkubacji wirusa waha się od 1 do 7 dni w zależności od gatunku żywiciela i położenia geograficznego.

  Jakie czynności należy podjąć jeśli uczeń zostanie zgłoszony jako potencjalny przypadek zachorowania na COVID19?

  CDC opracowało definicję przypadku COVID19, która zawiera wskazówki, kiedy należy zgłaszać potencjalne przypadki. Ważne jest, aby znać etapy, przez które przechodzi osoba po zarażeniu wirusem, aby można było ją zgłosić i odpowiednio monitorować. Okres inkubacji wirusa COVID wynosi od 2 do 21 dni, ale zazwyczaj trwa od 7 do 10 dni, przy czym 80% osób w tej fazie czuje się dobrze lub jest lekko chora. Objawy obejmują gorączkę, zmęczenie, bóle głowy i bóle mięśniowe.

  Jakie środki ochrony indywidualnej należy zastosować w przypadku zachorowania na COVID19?

  Jeśli masz gorączkę, kaszel lub trudności z oddychaniem, zadzwoń pod numer 911. Nawet jeśli nie masz żadnych z tych objawów, jest kilka innych rzeczy, które mogą Ci się przydać: woda do picia i nawadniania organizmu, zmiana odzieży, maski ochronne (N-100), mokre ręczniki lub ściereczki, a także płyn do dezynfekcji rąk i mydło. Ważne jest również, aby upewnić się, że dom został odpowiednio przewietrzony przez otwarcie okien, co można łatwo zrobić, używając w miarę możliwości wentylatorów. Warto zaangażować do pomocy kogoś innego, kto nie cierpi na zakażenie wirusem COVID19, aby mógł pomóc w załatwianiu podstawowych spraw, takich jak gotowanie posiłków, podczas gdy Ty będziesz odpoczywać w domu i wracać do zdrowia, zamiast robić wszystko na własną rękę.

COVID-19 procedury w szkole podstawowej

Jakie środki ochrony indywidualnej należy zastosować jeśli nasze dziecko jest chore na COVID19?

Jeśli Twoje dziecko jest chore na COVID19, zalecamy stosowanie środków ochrony osobistej. Obejmuje to noszenie maski zakrywającej nos i usta w celu ochrony przed wdychaniem kropli lub cząstek wymiocin, jeśli są one obecne na powierzchniach. Należy również myć ręce mydłem co najmniej pięć razy dziennie, gdy opiekujemy się dzieckiem, które wymiotuje. Wreszcie, nie należy dzielić się jedzeniem ani przyborami do jedzenia, ponieważ może to spowodować szybsze rozprzestrzenianie się choroby wśród osób chorych

Czy istnieje procedura postępowania w przypadku zarażenia COVID19 innych uczniów i pracowników szkoły podstawowej?

Tak, obowiązkiem szkoły jest zapewnienie jak najlepszej opieki wszystkim osobom przebywającym w jej otoczeniu. Natychmiastowa kwarantanna i testy na obecność wirusa COVID19 są przeprowadzane natychmiast po wykryciu zakażenia. Leczenie polega na podawaniu leków przeciwwirusowych, które hamują replikację wirusa i pomagają zapobiegać ponownemu zachorowaniu na COVID19 poprzez wytworzenie przeciwciał przeciwko wirusowi w okresie rekonwalescencji.

Jakie są kroki które należy podjąć jeśli nasze dziecko zachoruje na COVID19 w szkole podstawowej?

COVID19 należy traktować poważnie. Szkoła i rodzice muszą wiedzieć, jakie środki ostrożności należy podjąć w przypadku zakażenia wirusem COVID19. Ich obowiązkiem jest także egzekwowanie tych zasad, zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci, które są bardziej podatne na zakażenie niż dorośli, ponieważ ich układ odpornościowy nie jest jeszcze rozwinięty.


Autor Zkpig7